19 Kasım 2015 Perşembe

Krakow'da bir Türk marketiİnsan nereye giderse gitsin, alışık olduğu damak zevkini bir zaman sonra arıyor. Bugün buradaki Türk marketine uğradım. Açıkcası herşeyin var olması beni şaşırttı ve hoşuma gitti. Biber salçasını bulabildiğim için çok mutluyum. Ben alışmışım biberle domates salçasını karıştırıp yemek yapmaya. Sadece domates olunca yemeğin tadı yerinde olmuyor gibi geliyordu. Türkiye'den dönerken çaykurun poşet çayından almayı unutmuştum. Aaa ne göreyim markette çay bana " heeeyyy ben burdayım diye" raftan bağırıyordu. Hemen attım sepetime.
Buradaki bir diğer farklılıkta pilav yapış şekilleri. Pirinçler şeffaf poşet içinde satılıyor. Makarna hazırlar gibi hazırlanıyor. Kaynar suyun içine poşet ile atıp 10-12 dk haşlıyorsunuz. Sonra suyunu süzdüğünüzde pilava benzer birşey çıkıyor ortaya. Ben çok beğenmiyorum tadını. Biz alışmışız tereyağı ile kavurup mis kokulu pilav yapmaya. Bakalım pirinç aldım. Yapmayı deneyeceğim. Umarım sonuç bizim pilavlar gibi olur.  Aslında benim favorim sebzeli bulgur pilavı. İlk geldiğimde bulgur getirmiştim. Artık getirmeme gerek kalmayacak. Markette duru marka satılıyor. Bu arada duru en sevdiğim bulgur markasıdır :):) Şans benden yana bu konuda. Pekmez , yufka , kaymak , sucuk ne ararsam var markette. En son çıkarken de raftaki pınar yoğurtları gördüm. Alıp maya için kullanmayı düşünüyorum. Buradaki marketlerde yunan tipi yoğurtları ile yoğurt yapmayı denedim. Fakat maya olarak hiç güzel olmadı. Belki bu kez tutturabilirim ayarı :)
İşte benden bu kadar. Söz konusu yemek olunca ne yazdım yaaaw. Biz Türklerin bu boğaz düşkünlüğü ne olacak hiç bir fikrim yok :):)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bloglar yorumla beslenir, yorumlarınızı eksik etmeyin. Eğer yorum yapamıyorsanız, aşağıda "Yorumlama Biçimi" nin yanındaki küçük ok a tıklayarak anonime gelin.Yorumunuzu tekrar gönderin.
Sevgiler.

Yeni yazılardan haberdar olmak için